Węzły

Niby to tylko węzły.... co to jest związać sznurek...? Niestety sztuka ich wiązania nie jest taka banalna jak się zdaje. Węzły przydają się w wielu sytuacjach: budowanie szałasów, robienie najróżniejszych przedmiotów obozowych, wiązanie bagażu, podczas udzielania pierwszej pomocy. Oprócz znajomości wiązania węzłów istotna jest też znajomość rozwiązywania... (Jak byłem mały rozwiązywałem zaciśnięte węzły widelcem....) Jak widać ta umiejętność przydaje się również w życiu codziennym.

Liny

O tradycyjnych materiałów na liny i sznury należą pakuły konopne, włókno palmy kokosowej, manila i sizal, chociaż powrozy można sporządzać z dowolnych materiałów włóknistych, z których da się uzyskać pasma o wystarczającej długości i wytrzymałości. Nowoczesne liny wykonuje się z nylonu oraz innych materiałów syntetycznych .Linki te są mocne, a przy tym odporne na wodę, owady i butwienie. Jednakże mają one także pewne wady ; topią się wysokiej temperaturze, stają się zawilgocone i mogą ulec przecięciu, gdy naprężone spoczywają na krawędzi skały. Należy pamiętać o tym wszystkim przy wybieraniu odpowiedniej liny.

Terminologia dotycząca lin i węzłów.

Zapoznaj się z niżej podanymi terminami, które bardzo się przydadzą przy nauce wiązania węzłów:
WĘZEŁ: stosowany do połączenia ze sobą dwóch sznurów lub przymocowania sznura do pierścienia albo pętli.
PÓŁPĘTLA: sznur ułożony w kształcie litery „U”.
WĘZEŁ PALOWY: stosowany do wiązania liny wokół pnia drzewa lub słupa.
WĘZEŁ ŁĄCZNIKOWY: do wiązania lin ze sobą lub do mocowania.
LINA: o splocie pojedynczym szpagat lub sznur.
PĘTLA: złożenie liny na pół - utworzenie oka, przez które można przełożyć utworzoną linę. tymczasową pętlę sporządza się przy użyciu węzła łącznikowego lub palowego. Pętlę stałą wykonuje się metodą wplecenia.
PĘTLA Z PRZEŁOŻENIEM: ruchomy koniec liny przechodzi nad jej częścią nieruchomą. SZNUR zwany także liną/: wykonany z pasm włókien skręconych lub splecionych ze sobą. OWINIĘCIE PEŁNE : jak owinięcie zwykłe, przy czym wolny koniec wychodzi z koła zasadniczo w tym samym kierunku, co koniec nieruchomy. WOLNY KONIEC: swobodny lub pracujący koniec liny. KONIEC NIERUCHOMY/STAŁY: reszta liny oprócz wolnego końca. OWINIĘCIE ZWYKŁE: umieszczenie liny wokół określonego obiektu, przy czym wolny koniec biegnie w stronę przeciwległą do końca nieruchomego. PĘTLA Z PODŁOŻENIEM: pętla, w której wolny koniec przechodzi pod częścią nieruchomą.

Spis węzłów